Niezbędnik

Kilka zasad, które powinieneś znać, zanim zamówisz meble kuchenne

Kuchnia jest z reguły centrum każdego domu. Pomieszczenie to kojarzy się z miłą, domową atmosferą, wiąże się także z wieloma godzinami spędzonymi na gotowaniu czy wspólnym spożywaniu posiłków. Pewnie świetnie zdajesz sobie sprawę, że dobre rozplanowanie tego miejsca ma wpływ na to, jak będziesz się w nim czuć. Warto zastanowić się zatem, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem urządzania kuchni. W przyszłości może oszczędzi Ci to niepotrzebnego stresu.

Wykonawca. Jak rozpoznać, że się nadaje?

Wizji wymarzonej kuchni jest bardzo wiele. Dla różnych osób liczą się różne rzeczy. Jedni zwracają uwagę na przestrzeń, innym zależy na nowoczesnych sprzętach. Niezależenie od tego jednak, co sobie wymarzymy, to od wykonawcy kuchni zależy, czy te marzenia zostaną zrealizowane. Dlatego na etapie poszukiwania firmy należy dokładnie sprawdzić:

  • czy wykonawca ma odpowiednie doświadczenie w produkcji mebli i poradzi sobie z nietypowymi rozwiązaniami,
  • czy jego produkty wykonane są z materiałów dobrej jakości i pochodzą od sprawdzonych dostawców,
  • czy potrafi ocenić techniczne właściwości pomieszczenia i pomóc w ewentualnych przebudowach,
  • czy jest w stanie w trudnej sytuacji wybrać tańsze rozwiązanie,
  • czy informuje o wadach określonych pomysłów i produktów,
  • czy zwraca uwagę na użyteczność kuchni i czy potrafi wybrać projekt, dzięki któremu kuchnia będzie ładna pomimo upływu czasu,
  • czy udziela gwarancji

Projekt. Na co zwrócić uwagę?

Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć po wyborze wykonawcy i dokładnej konsultacji zamówienia, jest ustalenie odpowiedniego projektu. Twój wykonawca powinien oczywiście go przygotować, jednak to od Ciebie zależy, co się na nim znajdzie. Przy opracowaniu projektu warto zwrócić uwagę na uniwersalne wskazówki związane z organizacją kuchni.

  1. Pamiętaj o zasadzie trójkąta kuchennego. Opiera się ona o trzy elementy: płytę grzewczą, zlewozmywak i lodówkę. Odpowiednie rozłożenie tych sprzętów gwarantuje ergonomiczne użytkowanie przestrzeni kuchennej. Chodzi o to, byś mógł swobodnie przygotować w kuchni posiłek, żeby nic nie przeszkadzało Ci w wygodnym rozmieszczeniu talerzy czy garnków.
    Przyjmuje się, że idealne odległości pomiędzy elementami trójkąta to:
    120-210 cm – od lodówki do zlewozmywaka
    120-270 cm – od lodówki do płyty grzewczej
    90-210 cm – od zlewozmywaka do płyty grzewczej
  2. Jeżeli masz otwarty typ kuchni, może zabraknąć Ci ścian, przy których mogą stać szafki. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyspa kuchenna, czyli meble ułożone w wygodnym miejscu, stojące niezależnie od ściany. Pamiętaj jednak, że taki układ wymaga sporej przestrzeni.
  3. Jeśli planujesz kuchnię na dwóch równoległych ścianach, pamiętaj, by odległości między rzędami nie były mniejszej niż 120 cm (zapewnia to łatwy dostęp do szafek i wyposażenia).
  4. W kuchni o kształcie litery L można wygospodarować miejsce na stół, a jednocześnie taki układ umożliwia swobodne poruszanie się po trójkącie łączącym miejsca pracy.
    Natomiast w małej kuchni, urządzonej w kształcie litery U, przyda się składny blat, który zapewni dodatkowe miejsce pracy.
  5. Kuchnia zaaranżowana w jednej linii spełnia swoje zadanie w każdym wnętrzu o długości co najmniej trzech metrów. Sprzęty powinny być tak ustawione, aby zyskać jak najwięcej miejsca do pracy na blacie.
  6. Wysokość blatu powinna być dopasowana do wysokości użytkownika, niemniej przyjmuje się, że standardowe wysokości to 86 cm i 91 cm.
  7. Górne szafki w Twojej kuchni nie powinny być zbyt głębokie, muszą gwarantować łatwe wyciąganie potrzebnych rzeczy i jednocześnie umożliwiać swobodne korzystanie z blatu roboczego. Przyjmuje się, że szafki górne nie powinny być głębsze niż połowa blatu. Zamiast dolnych półek zdecyduj się natomiast na szuflady.
  8. Oświetlenie w Twojej kuchni powinno być tak rozłożone, by nie rzucało zbyt wielu cieni, które przeszkadzają w krojeniu.
  9. Część najbardziej narażonych na zabrudzenie ścian dobrze zaopatrzyć w glazurę lub szkło.
  10. Podłoga kuchenna powinna być wykonana z materiału, który nie będzie utrudniał mycia.
  11. Nie zapomnij o odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek z prądem, tak abyś nie musiał korzystać z przedłużacza. Zwróć przy tym uwagę, by nie umieszczać gniazdek zbyt blisko wody czy płyty grzewczej.
  12. Zaczekaj z położeniem płytek na ścianie w kuchni na montaż mebli. Dzięki temu ukryjesz ewentualne nierówności na ścianie zaprawą klejową, a płytki dotniesz idealnie do mebli. Dodatkowo nie będzie trzeba montować listwy przyblatowej – łączenie zostanie wykończone estetyczną, cienką warstwą silikonu.

Kilka słów na koniec

Zwróć szczególną uwagę na dobry kontakt z wykonawcą. Jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości lub uwagi do jego pracy, zawsze staraj się go o tym poinformować. Inwestycja w kuchnię nie jest tania. Szkoda byłoby więc przez lata mieć do siebie żal o to, że zlecenie zostało wykonane nie do końca zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Pamiętaj też, że, jeżeli wybierzesz kuchnię w naszej firmie, wszystkie zasady przedstawione w tym artykule automatycznie wcielisz w życie.